کلاس های خصوصی و مجازی ریاضی > مهارت های یادگیری

مهارت های یادگیری

مهارت خلاصه نویسی:

یکی از مهارت های موثر مطالعه، توانایی جداسازی موضوعات اصلی از موضوعات کم اهمیت است . خلاصه نویسی مهارتی است که از طریق آن ذهن دانش آموز به سمت پاسخ یا راه حل اصلی متوجه می شود و از پراکنده شدن توجه و کاهش سطح یادگیری جلوگیری می کند. به طور مثال هدف یکی از درس های علوم ششم آموزش نیرو های غیر تماسی است و اطلاعات زیادی را ارایه کرده اما نکات اصلی مانند تعریف نیروی غیر تماسی و یا انواع نیرو های غیر تماسی باید از بین این مطالب جدا نوشته شود و با تمرکز بیشتر مطالعه شود.

مهارت مرور موثر:

هر چقدر مطالعه بیشتر می شود به همان میزان نیاز به مرور لازم است تا دانش آموز مطالب مطالعه شده را فراموش نکند. مرور موثر مهارتی است که یادگیری را تثبیت می کند تا زحمات یادگیرنده پس از فاصله زمانی از بین نرود. هر چه دانش آموز درس های بیشتری را در طول سال مطالعه می کند مطالب بیشتری در ذهن اندوخته می شوند و چنانچه مرور نشوند بعد از مدتی کم کم فراموش می شوند. مرور موثر طی یک دوره مثلا یک روزه و سپس دو، چهار و شش روزه لازم است تکرار شود.

مهارت مباحثه :

پژوهش های جدید نشان می دهد اگر دانش آموزی مطالب خود را به دیگران آموزش دهد و با آن ها در مورد آن مطلب بحث کند، بیشترین تاثیر را در فراگیری دارد. معلمان گرامی می توانند در کلاس از دانش آموزان بخواهند که موضوعی را در حد زمان کلاس آموزش دهند. والدین هم می توانند از فرزند خود بخواهند که درس امروز یا یک مطلب خاص را برای آن ها توضیح دهند. در این حالت بهتر است با ایجاد چالش از دانش آموزتان بخواهید دلیل درستی نظر خود را بگوید.

مهارت کاربرد روش های نوین:

استفاده از روش های نوین یادگیری با توجه به رشد و تحول جوامع یک نیاز ضروری است. از جمله روش های نوین یادگیری استفاده از ابزارهای نوین همچون فیلم های آموزشی است. روش یادگیری معکوس که حدود 25سال پیش ابداع شد تمرکز خود را بر ارایه فیلم های آموزشی دروس مهم به دانش آموزان می باشد تا قبل از حضور در کلاس مطالب را از طریق فیلم فرابگیرند و کلاس درس محلی برای چالش و حل سوالات باشد. گروه آموزشی پیکو با تولید فیلم های آموزشی ریاضی دوره دوم ابتدایی گامی در جهت استفاده از این روش برداشته است. شما همراهان می توانید از طریق لینک های زیر در پیامرسان های مختلف وارد کانال های ما شوید و این فیلم ها را به صورت رایگان دانلود کنید:

www.ir24n.ir

کانال کلاس معکوس در ایتا : https://eitaa.com/kelasmx

کانال کلاس معکوس در تلگرام: https://t.me/kelasmx